Postele z masívu

Skôr či neskôr nás každého čaká zariaďovanie vlastnej domácnosti. Okrem kuchyne, obývačky je veľmi dôležité si správne zariadiť spálňu, ktorej neodlučiteľnou a veľmi podstatnou súčasťou je posteľ, keďže nám slúži na regeneráciu a načerpanie nových síl po celom dni.  Avšak predtým ako si novú posteľ vyberiete a objednáte, mali by ste mať premyslené všetky osobné požiadavky, ktoré by mala vaša budúca „svätyňa“ odpočinku spĺňať.

Pri samotnom výbere postele by sme mali zvážiť niekoľko faktorov, počnúc naším rozpočtom, od ktorého sa bude odvíjať konečným výber. Keď už máme stanovený rozpočet, môžeme sa začať zamýšľať nad tým, akú veľkú posteľ chceme. Tu je však potrebné vziať do úvahy aký priestor jej vieme poskytnú, dobre zvážiť, či aj po jej umiestnený budeme mať priestor na presuny okolo postele. Vyrábajú sa v rôznych veľkostných variantoch, s tým že dĺžka zvykne byť plus mínus totožná. Väčšiu variabilitu máme pri šírke a výške postele. Šírka závisí, či chceme v posteli spať sami (jednolôžková) alebo ju s niekým zdieľať, v tom prípade pôjde o tzv. double posteľ, ktorá môže byť taktiež rôzne široká. Čo sa týka výšky postele, to závisí od osobných preferencií kupujúceho. Niekto spí rád navysoko, iní majú radi blízkosť zeme, pre prípad, že by z postele pre divoké sny padali. Dôležitú úlohu zohráva správny výber matraca. Samozrejme, že aj výber rámu postele je dôležitý, ale od matraca závisí kvalita nášho spánku. Čerešničku na torte tu predstavujú doplnky v podobe vankúšov, paplónov a prestieradiel.

V rýchlosti sme si spomenuli na čo všetko treba pri kúpe postele myslieť, ale v podstate to dôležité sme si ešte neuviedli. Naozaj podstatným faktorom je rám postele a materiály, z ktorých sú vyrábané. V nasledujúcich riadkoch si uvedieme nejaké populárne materiály, z ktorých môžu byť rámy vyrábané.

 

Drevené postele

Drevo je možno najbežnejší materiál používaný pri výrobe posteľových rámov, pretože drevené postele majú tendenciu byť robustné, spoľahlivé a menej náchylné na hluk. Drevo môže byť rôzne natreté, čiže vždy je možnosť, aby aj drevené postele zapadli do kontextu vašej spálne. Jedným z najbežnejších drevín, ktoré sú používané pri výrobe postelí je borovica, pretože je robustná a ľahko lakovateľná. Ak nábytok v našej spálni dýcha dubom, aj posteľ by mala byť dubová, čiže dub je jednou z ďalších možností, z akého dreva posteľ vyrobiť. Ak túžime po posteli, ktorá bude bez väčšieho znehodnotenia starnúť spolu s nami, mali by sme si zvoliť drevené postele z masívu vyrobené napríklad z orechového dreva.

 

Čalúnené postele

Základná konštrukcia čalúnených postelí zvykne byť vyrobená z dreva, ktoré je potom zabalené do mäkkej tkaniny, čo spôsobuje, že posteľ je omnoho jemnejšia na dotyk. Tento druh postele sa stáva čím ďalej tým populárnejším, avšak nejde práve o najlacnejšiu záležitosť. Je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorý čítajú alebo sledujú televíziu z postele. Treba si však uvedomiť aj ich horšiu stránku, ktorou je údržba, keďže  si vyžaduje pravidelné vysávanie, nakoľko je vysoko prašná.

 

Kovové rámy postelí

Kov je taktiež jedným z obľúbených materiálov pri výbere rámu postele. Je tiež možné natrieť ho do takej farby, aby dokonale zapadol do našej spálne, avšak lak na kovových posteliach čoskoro vybledne alebo sa odštiepi. Taktiež treba rátať s rizikom, že posteľ z kovu sa môže ľahko skriviť.

Napriek tomu, že sme si uviedli nejaké tie najpopulárnejšie rámy postelí, všetko samozrejme závisí od našich preferencií, od toho čo sa nám do spálne hodí. Jediné, čo by som možno vyzdvihla je, že drevené postele okrem ich dizajnovej popularity majú určite veľké plus aj tým, že dokážu zdolať skúšku času. Koľkí naši starí rodičia majú ešte stále v spálňach ich masívne drevené postele?!