Konferenčný stolík a jeho trendy

Obývačka bez konferenčného stolíka je dnes už len ťažko predstaviteľná. Vypĺňa prázdny a fádny priestor pred pohovkou. Pochopiteľne tam nie je umiestňovaný iba preto, aby sa naň prášilo. Už v minulosti boli tzv. „tea table“ – čajové stolíky, ktoré môžeme považovať za predchodcov konferenčných stolov, využívané na odkladanie horúcich nápojov, prípadne rozčítaných kníh. Tieto čajové stolíky boli okrúhleho tvaru a boli vyššie ako dnešné konferenčné. Čiže aktuálne využitie týchto kúskov v obývačke je podobné ako v minulosti. Konferenčné stolíky nám slúžia na položenie si horúcich nápojov, resp. nápojom všeobecne, predtým ako ich vypijeme. Ak čítame časopis, taktiež ho odložíme práve tam. Častokrát sú na stolíku položené aj vázy s kvetmi, pretože to je to pravé miesto – na to, aby sa mohli v priestore vynímať a neuniknúť žiadnemu pohľadu.

 

Trendy konferenčného stolíka

Aj napriek tomu, že dizajn stolíkov sa neustále vyvíja, majú svoj základ. Mal by byť v rovnakej výške ako vankúše na sedačke alebo o 1 -2 centimetre nižšie a dlhý by mal byť asi dve tretiny z dĺžky Vašej sedačky. Materiál, z ktorého sú vyrábané je rôznorodý, nič nie je striktne určené, všetko závisí od Vášho osobitého vkusu a teda aj od financií. V obývačke sa popri inom nábytku vynímajú napríklad sklenené, plastové, drevotrieskové, mramorové ale aj stolíky z masívneho dreva. Čo sa týka ich tvaru, už to dávno nie je iba o tom, že musia mať presné línie. Zabudnime na štvorcové, obdĺžnikové alebo okrúhle stolíky. Čím ďalej tým viac sa siaha po futuristickejších líniách – neštandardných a nečistých tvaroch. Nemusí byť v jednej rovine, môže ísť o zloženie z viacerých stolíkov a taktiež môže byť rozložiteľný alebo mať úložný priestor. Kreativite sa nekladú medze – a preto dochádza k spájaniu rôznych materiálov – napríklad drevo so železom, oceľou.

 

 

Tak ako sa dnes takmer všetko snaží prinavracať k prírode resp. prírodným materiálom, ani pri konferenčných stolíkoch to nie je inak. Možnosti výberu sú relatívne široké a Vaša predstava o drevenom stolíku nemusí skončiť iba pri klasickom stole kruhového tvaru. Konferenčný stolík sa môže stať dominantou Vašej obývačky a zmariť tak úsudky o tom, že ide iba o kus obyčajného nábytku.